/
29 czerwca 2020
/

Peja i donGURALesko wspierają akcję #żądamychleba

Raperzy o akcji #żądamychleba.

Peja oraz GURAL wsparli akcję #żądamychleba, która odwołuje się do Poznańskiego Czerwca. Czerwiec ’56 to pierwszy strajk generalny oraz demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Głównych hasłem głoszonym przez demonstrantów było #żądamychleba.

Peja: Poznański Czerwiec w moim odczuciu był odważnym powstańczym zrywem ludzi, którzy wyszli na ulicę za chlebem gdzie ówczesna władza poczęstowała ich ołowiem. W domu od zawsze wspominano o tamtym niespokojnym pełnym terroru, powojennym okresie.

donGURALesko: To hasło nieśli na transparentach powstańcy 1956. Jednym z nich był mój tata Andrzej Górny – członek Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 roku, a także współautor scenariusza do filmu „Poznań 56” w reżyserii Filipa Bajona. 

W obecnych czasach hasło przekształciło się w akcję charytatywną Zupa na Głównym. Polega ona na zbieraniu funduszy na posiłki dla ludzi najbardziej potrzebujących. W tamtym roku udało się zebrać ponad 10 tysięcy złotych.

Link do zbiórki!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Poznański Czerwiec w moim odczuciu był odważnym powstańczym zrywem ludzi, którzy wyszli na ulicę za chlebem gdzie ówczesna władza poczęstowała ich ołowiem. W domu od zawsze wspominano o tamtym niespokojnym pełnym terroru, powojennym okresie. Temat spłycany i bagatelizowany przez kolejne lata w opinii prl-owskich władz, które określiły ten wielki, ludzki protest mianem wypadków czerwcowych w konsekwencji czego nawet dziś trzeba głośno przypominać o tym co wydarzyło się w Poznaniu – dokładnie dziś 64 lata temu 28 czerwca 1956. Hasło z transparentów tamtego dramatycznego czerwcowego dnia przyświeca dziś akcji Zupa na Głównym polegającej na zbieraniu funduszy na posiłki dla ludzi najbardziej potrzebujących. W ciągu miesiąca Ci wspaniali ludzie postanowili zebrać kwotę 10 tyś. złotych a finał akcji odbywa się właśnie dzisiaj. W taki sposób chcemy wspólnie uczcić 64 rocznicę czerwca 56 r., tak rozumiemy lokalny patriotyzm.” – piszą na swojej stronie. Rok temu udało się zebrać dokładnie 10667,10 zł. Zachęcam rzutem na taśmę do wsparcia zbiórki na http://pomagam.pl/zadamychleba2020 Link do zbiórki w bio🖤💯 #zupanagłównym #żądamychleba #Poznań #Poznań56 #poznańskiczerwiec

Post udostępniony przez Peja Slums Attack (@pejaslumsattack)

Podobne wpisy
Popularne