/
8 czerwca 2019
/

Najstarsi polscy raperzy

Oto zestawienie 10 raperów, którzy osiągnęli już tzw. „wiek średni”, a mimo to dalej aktywnie działają na rap scenie.

 

1. Pono

Pono to jeden z najstarszych, aktywnie działających raperów w naszym rankingu. Rafał Poniedzielski urodził się 16 października 1976 roku w Warszawie i rozpoczął swoją działalność w wieku 20 lat duetem TPWC. Od 1999 roku raper występuje z przerwami w zespole Zipera, a także prowadzi działalność solową. Pono cały czas funkcjonuje na scenie – w marcu bieżącego roku, w wieku 42 lat Pono wydał singiel „Szczerze” zapowiadający jego najnowszą płytę.

 

2. Tede

Jacek Graniecki znany jako Tede urodził się 24 lipca 1976 roku w Warszawie. Swoją działalność muzyczną rozpoczął w 1994 roku mając zaledwie 18 lat, zadebiutował wówczas jako członek grupy 1 Killa Hertz. Jego kariera z czasem zaczęła się rozwijać, a sam raper osiągał coraz większe sukcesy. Obecnie Tede ma 42 lata i dalej nie zwalnia tempa wydając kolejne płyty oraz grając koncerty, które przyciągają szerokie grono jego fanów.

 

3. Peja

Ryszard Waldemar Andrzejewski występujący pod pseudonimem Peja urodził się w 17 września 1976 roku w Poznaniu i obecnie ma 42 lata. W 1993 roku razem z Marcinem Maćkowiakiem założyli grupę muzyczną Slumms Attack, od czego rozpoczęła się jego muzyczna kariera. Raper na przestrzeni lat wydał wiele płyt i odnosił liczne sukcesy, lecz nie osiadł na laurach i jeszcze w tym roku ma pojawić się jego najnowsza płyta pt. G.O.A.T..

 

4. Sokół

Sokół, czyli Wojciech Sosnowski urodził się w 1977 roku. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się od duetu z Ponem, któremu nadali nazwę „TPWC”. Przełomem w jego działalności był jednak rok 1999, kiedy to wspólnie z Jędkerem utworzyli zespół WWO, który jak się później okazało odnosił liczne sukcesy. Sokół ma na swoim koncie także wiele udanych występów gościnnych, współpracę między innymi z Marysią Starostą oraz działalność solową zwieńczoną albumem „Wojtek Sokół”, który wydał w tym roku, w wieku 42 lat.

 

5. Sobota

Urodzony 25 lutego 1977 roku w Szczecinie Michał Sobolewski podczas swojej rapowej kariery należał do kilku rapowych składów, między innymi Uquad-Squad, Snuz, czy Mores RSH. Prawdziwy sukces przyniosła mu jednak działalność solowa, którą rozpoczął w 2009 roku albumem „Urodzony by przegrać, żyje by wygrać”. W tej chwili 42-letni artysta aktywnie funkcjonuje nie tylko w rapie, ale próbuje swoich również jako aktor. W 2005 roku zadebiutował jako aktor w filmie dokumentalnym pt. „Kozackie klimaty”, a w 2018 i 2019 roku zagrał w „Kobietach Mafii” oraz „Kobietach Mafii 2”.

 

6. PiH

PiH, czyli pochodzący z Białegostoku Adam Piechocki urodził się 9 września 1977 roku. Podczas swojej muzycznej kariery był członkiem zespołów takich jak Jeden Siedem i Skazani na Sukcezz. W 2000 roku rozpoczął działalność solową, którą prowadzi do dziś mając 41 lat. Artysta jest także założycielem wytwórni Pihszou Records.

 

7. Nizioł

 

Tomasz Niziński urodzony 21 stycznia 1984 roku jest członkiem zespołu Syndykat, Szajka, a także kolektywu „Ciemna Strefa”. Nizioł jest jednym z najpopularniejszych ulicznych raperów w Polsce, a jego solowe albumy do dziś cieszą się ogromnym powodzeniem wśród słuchaczy.

 

8. Pezet

Jan Paweł Kapliński występujący pod pseudonimem Pezet, znany także jako Paweł z Ursynowa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych raperów w naszym kraju. Urodził się 18 kwietnia 1980 roku w Warszawie, a swoją muzyczną drogę zapoczątkował działalnością w zespole Płomień 81, który założył razem z Marcinem Doneszem funkcjonującym pod pseudonimem Onar. Pezet w wieku 39 lat osiągnął sporo sukcesów – oprócz wielu pozytywnie odebranych przez słuchaczy płyt prowadzi także własną wytwórnię muzyczną Koka Beats, jest również właścicielem marki odzieżowej Koka.

 

9. DonGURALesko

Piotr Górny urodzony 8 marca 1980 roku od 25 lat występuje pod pseudonimem DonGURALesko. Podczas swojej wieloletniej kariery współtworzył zespoły takie jak Rapscalion X, Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW.P. Od 2007 do 2009 roku prowadził również wytwórnię muzyczną 5 Element. Obecnie 39-letni artysta nie zwalnia tempa prowadząc aktywną działalność muzyczną i właśnie wydał swój 10 solowy album album pt. „Latające Ryby”.

 

10. O.S.T.R.

Artysta, który mimo wieloletniego stażu na polskiej scenie hip hopowej nadal znajduje się w gronie najbardziej aktywnych raperów w Polsce. Liczne sukcesy zagwarantowały mu wierne grono fanów oraz status jednego z najpopularniejszych raperów w naszym kraju. O.S.T.R., czyli Adam Ostrowski urodził się 15 maja 1980 roku w Łodzi. Podczas swojej muzycznej kariery należał do zespołów, takich jak Tabasko, TSkill Mega, Killing Skins oraz Beat Brothers, a także wydał 15 albumów studyjnych. W tym momencie Ostrowski ma 39 lat i dalej zaskakuje swoich fanów nie tylko nowymi albumami. Artysta już niebawem będzie gościem tegorocznej trasy „Please, Stand-up”!

Podobne wpisy
Popularne