Autor zdjęcia:

/
15 czerwca 2019
/

Legendarne polskie hip-hopowe kawałki cz.1

Polska hip-hopowa społeczność jest naprawdę szeroka, mimo to wiele rapowych kawałków jest znana tylko w środowisku. Znamy wiele kawałków na chwile, ciągle udostępniane są nowości, a numery sprzed kilku tygodni czy miesięcy zostają usuwane z playlisty. Na szczęście powstała pewna ilość utworów, które można określić mianem legendarnych, a słuchacze nie dzielą się w tej sytuacji na fanów i przeciwników, ponieważ każdy ma do tych numerów ogromny sentyment. O jakich kawałkach mowa? Przekonajcie się!

Trzeci wymiar – Skamieniali

Utwór pochodzący z płyty Cztery Pory Rapu wydanej w 2003 r. Najstarsza wersja na YouTube została wyświetlona ponad 11 milionów razy, refren utworu z pewnością śpiewany był podczas niejednej szkolnej przerwy. W składzie Trzeciego wymiaru występowali wtedy: Patrycjusz „Nullo” Kochanowski, Krzysztof „Pork” Borkusz i Michał „Szad” Baryła. Płyta Cztery Pory Rapu w roku 2015 otrzymała status „Złotej” za sprzedaż 35 tys. egzemplarzy.

To tylko oni, żyjący w monotonii
Oni, to tylko oni i nic nie zostanie po nich
Oni, każdy kolejny to anonim
To tylko oni, brak celu oczy im przesłonił
To tylko oni!

Grubson – Na szczycie

10 lat temu na kanale MaxFloRec TV został udostępniony kawałek Grubsona Na szczycie. Śmiało można powiedzieć, że był to prawdziwy ewenement na polskiej scenie muzycznej. Liczba wyświetleń zbliża się już do 100 milionów, na chwile obecną brakuje mniej niż milion. Utwór pochodzi z albumu O.R.S

Jestem tego pewny, w głębi duszy o tym wiem,
Że gdzieś na szczycie góry, wszyscy razem spotkamy się.
Mimo świata który, kocha i rani nas dzień w dzień,
Gdzieś na szczycie góry, wszyscy razem spotkamy się.

Eldo – Nie pytaj o nią

Płyta o takim samym tytule „Nie pytaj o nią” została wydana przez Eldo w 2008 roku. Kawałek udostępniony na kanale MyMusic został wyświetlony około 15 milionów razy. Utwór wielokrotnie wymieniany jest przy tych najważniejszych dla polskiej sceny hip-hopowej, bardzo patriotyczny, z niesamowicie głębokim przekazem.

I nie pytaj mnie o nią, znasz ją doskonale
Nie pytaj co Tobie da, lecz co Ty możesz zrobić dla niej
Codziennie w innym stanie ją spotykasz
Lecz czujesz tylko dumę, gdy ktoś o nią Cię zapyta

Liber x Doniu – Skarby

Swego czasu zarówno Liber, jak i Doniu byli w zdecydowanej czołówce polskiej rap sceny. Panowie wydali kilka naprawdę dobrych kawałków, jednak to ten z 2004 roku, Skarby, powinien zostać uznany za jeden z legendarnych. Utwór wchodzi w skład albumu Bógmacher, utwór skarby został uhonorowany nagrodą Najlepszego hitu w roku, w którym został wydany.

Gdy zbudzi nas dźwięk potłuczonego szkła
Gdy przejdą fosę i dorwą się do bram
Mamy coś czego nie zabiorą nam
Gdy wzrok przesłoni gęsta mgła
Mamy swoje skarby
Mamy coś czego nie zabiorą nam

Paktofonika – Jestem Bogiem

Naprawdę ogromnym grzechem byłoby nie umieszczenie takiego kawałka w spisie utworów legendarnych. Utwór w wersji oryginalnej został pierwszy raz udostępniony na płycie Kinematografia, jednak chwilę później, przy okazji albumu o tym samym tytule (Jestem Bogiem) doczekał się kilku remixów. Podczas pierwszego nagrywania tego numeru w skład zespołu wchodzili: Piotr „Magik” Łuszcz, Sebastian „Rahim” Salbert oraz Wojciech „Fokus” Alszer. 

 

 

Podobne wpisy
Popularne