Autor zdjęcia:

/
15 czerwca 2019
/

Jak to się zaczęło? – Słoń #8

 

Kilka słów o najbardziej „zrytej bani” w polskim rapie.

Wojtek Zawadzki rozpoczął swoją działalność muzyczną w 1997 roku. W 2006 roku wraz z Shellerinim utworzył projekt WSRH. Do 2007 roku jego twórczość ograniczała się do działań jedynie amatorskich. 21 kwietnia 2008 roku miała miejsce premiera pierwszego projektu WSRH pt. „Wyższa Szkoła Robienia Hałasu” 

15 maja 2009 roku ukazał się pierwszy solowy album Słonia pt. „Chore melodie”. Album bardzo wyróżniał się spośród innych produkcji tamtych czasów. Tematyka horrorcoru nie była wtedy stylem popularnym ani szerzej znanym w naszym kraju. 24 października tego samego roku ukazała się druga produkcja WSRH pt. „UnHuman mixtape”. 18 grudnia 2009 roku raper udostępnił mini album pt. „Ssij to EP”. 

24 września 2010 roku do sprzedaży trafił wspólny album Słonia i producenta Miksera pt. „Demonologia”. Płyta opierała się w głównej mierze na tematyce horroru i masakry. Znalazło się również miejsce na sentymentalny utwór jakim jest „Szczerze”. Utwór na tą chwilę osiągnął ponad 7 milionów wyświetleń na YouTube a teledysk do kawałka został okrzyknięty najlepszym klipem 2011 roku.

Pod koniec roku 2010 ukazał się mini album Słonia i Miksera zatytułowany „Wersy, ludzie, hip-hop”. W październiku 2011 roku raper wystąpił gościnnie w piosence Młodego M pt. „Nikt mi tego nie dał, nikt mi tego nie zabierze”. Utwór do tej pory zyskał 32 miliony wyświetleń.

31 marca 2012 do sprzedaży trafił pierwszy legalny album WSRH pt. „Szkoła wyrzutków”.  Wydawnictwo osiągnęło status piątej najlepiej sprzedającej się płyty w kraju. 4 października 2013 roku ukazał się drugi album Słonia i Miksera pt. „Demonologia II”. Płyta zadebiutowała na drugim miejscu listy OLiS. 4 kwietnia 2014 roku ukazał się album pt. „Blend Tape”.

12 listopada 2014 roku Wojtek założył wytwórnię pod nazwą Brain Dead Familia. Na początku 2015 roku Słoń zapowiedział premierę swojego podopiecznego Opała, który na tą chwilę jest określany jako syn Słonia przez jego twórczość która tematycznie jest bliska twórczości Wojtka. 2 października 2015 roku ukazał się album „Brain Dead Familia”, który osiągnął piąte miejsce na OLIS. 9 grudnia 2016 roku pojawiła się epka WSRH zatytułowana „Trylogia Czarne Słońce – Świt”.  19 maja 2017 roku premierę miała następna część trylogii pt. „Czarne Słońce: Zenit”. Płyta osiągnęła pierwsze miejsce na liście OLIS. 13 października tego samego roku ukazała się ostatnia część trylogii pt. „Czarne Słońce: Zmierzch”. 23 sierpnia na YouTube ukazał się utwór „Smog” promujący najnowszy album rapera pt. „Mutylator”. 

5 października miała miejsce oficjalna premiera albumu „Mutylator”. Do płyty dołączona została wspólna epka Słonia i Returnersów. Album pokrył się złotem i zadebiutował na pierwszym miejscu OLIS. Utwory znajdujące się na płycie w niektórych przypadkach mocno odbiegają od zwykłego rapu, przeradzając się w opowiadania fikcji literackich.

Skąd wzięła się ksywa Słoń?

Na YouTube znajduje się krótki film w którym raper dokładnie opowiada skąd wzięła się jego ksywa.

Od zawsze wiemy że twórczość Słonia od początku bardzo wyróżniała się spośród innych artystów. W głównej mierze przyczyniło się do tego połączenie horrorcoru z niecodziennym humorem. Świetnym przykładem na to jest utwór pt. „Pan Patryk jedzie na biwak”. Utwór ten jest połączeniem zgrozy i humoru oraz dużej ilości ironii literackiej.

Słoń jest autorem jednego z najpopularniejszych love songów w polskim hip-hopie. „Love forever” jest jedynym takim utworem w swoim rodzaju. Jest to połączenie horrorcoru z niecodzienną historią miłości, co idealnie dopełnia nieograniczona wyobraźnia artysty w połączeniu z fikcją literacką.

Innym rodzajem twórczości Słonia są mrożące krew w żyłach storytellingi. Jednym z najbardziej znanych jest „Ania”. Utwór wyróżnia się zarówno powodującym ciarki na skórze tekstem jak i klipem który nadaje niezwykłego mrocznego klimatu.

Ostatnim, najbardziej wyróżniającym się rodzajem jego twórczości jest już nie rap a bardziej recytacja fikcji literackiej w formie creepypasty, pod hiphopowy bit. Ta mieszanka w połączeniu z wyobraźnią Słonia  i jego niezwykłymi umiejętnościami modulowania głosu tworzą niezastąpiony klimat. Idealnym przykładem na to jest utwór pt. „Butterfly” z albumu „Mutylator”.

Słoń jest zdecydowanie artystą którego twórczości nie da się podrobić, jego muzyka jak i teksty są nie tylko bardzo kontrowersyjne ale także złożone z bardzo wyszukanych i trudnych pojęć. Raper ma wyjątkowy humor dzięki któremu przeprowadzane z nim wywiady są zaliczane do jednych z najśmieszniejszych. Na YouTube jest również masa kolaboracji śmiesznych filmików z udziałem rapera, które nie raz potrafią doprowadzić do śmiechu.

Ciekawe pojęcia związane z twórczością rapera:

  • Horrorcore – wyróżnia się na tle innych podgatunków hip-hopu przede wszystkim warstwą liryczną, która oscyluje wokół przemocy, makabry, sztuki transgresyjnej, sztuki gotyckiej czy podobnych tematów związanymi z horrorem, jak np.: sadyzm, seks, śmierć, narkotyki, choroby psychiczne, satanizm, samookaleczenie, samobójstwa, kanibalizm, morderstwa, tortury itp. Częste jest również w tekstach nawiązywanie do filmów czy książek grozy, jak i stosowanie czarnego humoru. Horrorcore jest często, pod względem lirycznym, porównywany do death metalu, przez co niektórzy określają ten gatunek muzyki jako „death rap”.
  • Fikcja Literacka – właściwość świata przedstawionego polegająca na tym, że jest on tworem niedającym się zweryfikować przez porównanie z rzeczywistością zewnętrzną wobec dzieła. Konstrukcja utworu i jego poszczególne elementy mogą odnosić się do doświadczeń pozaliterackich (przeżyć jednostki, grupy społecznej, historii). Fikcyjność dotyczy zarówno utworów realistycznych, jak i fantastycznych.
  • Creepypasta – krótka, fikcyjna historia, która ma na celu przestraszyć słuchacza/czytelnika. Mimo, że creepypasty zazwyczaj nie są oparte na faktach, to często są opisywane w sposób bardzo realistyczny, by zwiększyć uczucie strachu.

 

 

Podobne wpisy
Popularne