/
8 czerwca 2019
/

Jak to się zaczęło? – Białas #7

„Kilka” słów o założycielu SBM.

Mateusz Karaś swoją działalność artystyczną rozpoczął w 2006 roku wydając mixtape pt. „H8ME Mixtape Vol. 1”. W 2007 roku ukazał się pierwszy nielegal rapera zatytułowany „Miej wiarę EP” nagrany wspólnie z MMX’em. W tym samym roku raper wziął udział w eliminacjach do WBW. Odniósł tam duże sukcesy. W międzyczasie wydał kolejny mixtape pod nazwą „H8ME Mixtape Vol. 2”.

18 marca 2008 roku ukazała się kolejna część serii mixtape’ów, zatytułowana „H8ME Mixtape Vol. 3” 2 września tego samego roku miała miejsce premiera następnego mixtape’u pt. „Love Me Mixtape”. Kilka dni później ponownie wziął udział w eliminacjach do WBW gdzie osiągnął pierwsze miejsce. Ostatecznie zajął piąte miejsce.

29 czerwca 2009 roku nagrał wraz z Solarem wspólną płytę zatytułowaną „Na czczo”. We wrześniu tego samego roku kolejny raz wziął udział w eliminacjach do WBW. Ostatecznie zajął trzecie miejsce. 2 listopada wydał swój szósty mixtape pod nazwą „Nie jestem w 4mie”. 14 lutego 2010 ponownie stworzył wspólny mixtape z Solarem pt. „Burza po ciszy”.

30 grudnia 2010 roku pojawił się wspólny mini album Białasa i Kazzama pod nazwą „Zakazane Owoce EP”. W lutym i sierpniu 2011 roku ponownie wydał z Solarem dwa mixtape’y; „Odliczanie Mixtape”oraz „Z oślej ławki”. 1 września tego samego roku w tym samym duecie nagrali album pt. „Z ostatniej ławki”. 

W międzyczasie raperzy wzięli udział w projekcie Młode Wilki. Na płycie wydanej przez Popkillera znalazł się wspólny utwór artystów wraz z teledyskiem pt. „Hajlajf”. 

W 2012 kolejny raz wydali wspólny mixtape pt. „ToNiePolskieYesss”.  Na początku 2013 roku raperzy podpisali kontrakt z wytwórnią Prosto. 17 czerwca 2013 do sprzedaży trafił ich wspólny album zatytułowany „Stage Diving”. 

6 września 2016 roku w Rzeszowie odbył się festival, w którym udział wzięli raperzy należący do SBM, m.in. Deys. Raper wystąpił w „sukience”, co według reszty członków SB było niedopuszczalne. SBM poinformowało na swoim Facebooku iż Deys zostaje wyrzucony z ich zespołu.

Z szeregów zostają wyp*erdoleni: Deys za przyjście na koncert SB MAFFIJI w SUKIENCE K*RWA JEGO MAĆ,a także za to, że nawet jego własny brat powiedział o nim, że jest pedałem…

O szczegółach przebiegu beefu możecie przeczytać TUTAJ.

19 stycznia 2015 roku na YouTube pojawił utwór Aspiratio pt. „Fake MC”, w którym raperzy zaczepiali SB Maffiję. Po jakimś czasie Śliwa udostępnił na swoim fanpage post w którym mówi że kawałek jest o fake gangsterach z SB Maffiji.

Dzień później na kanale SBM ukazała się odpowiedź na zaczepkę:

Sytuacja przerodziła się w beef pomiędzy SBM a Aspiratio o którym możecie dokładniej przeczytać TUTAJ.

29 stycznia 2015 roku wydał wspólny mixtape z Tombem pt. „BooKING Mixtape”. 4 grudnia Mateusz wydał swój pierwszy solowy album pt. „Rehab”. Na płycie gościnnie wystąpili tacy raperzy jak: Quebonafide, Paluch, Gedz. Płyta dotarła na 8 miejsce listy OLIS. Do preorderu płyty był dołączony mixtape „Demówka EP”, będący połączeniem sił SBM i QueQuality. 15 grudnia 2015 roku do sprzedaży trafiła epka pt. „Iskry i klik klaki”.  Latem 2016 roku Białas wydał drugi solowy album pod nazwą „H8M4”. Płyta dotarła na pierwsze miejsce listy OLiS i uzyskała tytuł platynowej. Utwór z tego albumu pt. „Mali ludzie wielkie nieba” osiągnął na ten moment 20 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.

W 2016 roku Białas wraz z Solarem założyli wytwórnię pod nazwą SB Maffija Label, ogłaszając jednocześnie dołączenie do niej dwóch pierwszych raperów: Bedoesa i Beteo. W 2018 roku wytwórnia zmieniła nazwę na SBM Label. 

15 września 2017 roku miała miejsce premiera wspólnego albumu Białasa i Lanka pt. „Polon”. Płyta dotarła na drugie miejsce zestawienia OLiS a 13 kwietnia 2019 roku pokryła się platyną.

15 lutego 2018 roku na YouTube pojawił się diss Białasa na TPS’a pt. „Nowy Biggie”, który jest odpowiedzią na Facebookową zaczepkę TPS’a.

Niby gang,niby mafia, niby cesarze a majtki obsrane… hehehe

Tego samego dnia TPS opublikował diss na Białasa będący odpowiedzią. Niespodziewanie do beefu dołączył się Śliwa, nagrywając diss na Białasa „Ready to die?”.

6 listopada na YouTube ukazał się utwór Bedoesa „Kwiat Polskiej Młodzieży”, w którym Borys tłumaczy wszystkie związane z nim afery, m.in. groźby, które usłyszał ze strony grupy Dixon37. Dwa dni później pojawił się diss na Bedoesa ze strony Kafara. Po kilku godzinach Bedoes odpowiedział. Tego samego dnia rano Białas wrzucił „Sprostowanie” po czym Kafar nagrał diss na Białasa. Konflikt przerodził się  beef pomiędzy Białasem a Dix37. W 2018 roku wystąpił gościnnie na płycie „Soma 0,5 mg” w utworze „Moje demony uciekły na urlop”. 

 

Podobne wpisy
Popularne